Ustawa Prawo budowlane określa inwestora jako jednego z uczestników procesu budowlanego oraz wymienia, jakie obowiązki powinien on wykonywać. Zgodnie z art. 18 Prawa budowlanego do obowiązków inwestora należy:
Art.18.1. Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie:
1) opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów,
2) objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy,
3) opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
4) wykonania i odbioru robót budowlanych,
5) w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych – przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
Inwestor może zlecić część swoich obowiązków poprzez ustanowienie inspektora nadzoru.
Inwestor może również ustanowić inwestora zastępczego, choć nie jest to ujęte w Prawie budowlanym, a jedynie w normie PN-ISO 67-7-2:2000 Budownictwo-Terminologia oraz wynika z ogólnych przepisów prawa. Zgodnie z normą inwestor zastępczy to jednostka organizacyjna działająca odpłatnie w imieniu zamawiającego i odpowiedzialna przed nim za organizację i koordynację działań wszystkich stron uczestniczących w procesie inwestycyjnym. Na tej podstawie można przyjąć, że obowiązki inwestora zastępczego są tożsame z obowiązkami inwestora określonymi w art. 18 ustawy Prawo budowlane.
Zakres obowiązków przekazanych przez inwestora inwestorowi zastępczemu zależy od inwestora i wynika z zawartej umowy. Ogólnie mówiąc, współpraca w zakresie zastępstwa inwestycyjnego możliwa jest na podstawie dwóch umów – typu przedstawicielskiego bądź typu powierniczego.
Doświadczenie, elastyczność, profesjonalizm, pełny zakres usług – oferujemy wszystko, czego potrzebujesz.